Godmorgen og velkommen til dagens overblik.
Vi skal denne gang bredt rundt, og vi kommer blandt andet et smut forbi København, Ukraine og den storpolitiske scene.
For der er vrede over fråseri på københavnernes regning, mens en regulær miljøskandale kan være under opsejling i USA.
Du kan også læse en analyse om, at Danmark risikerer at blive en marginalstat, mens store mængder af de såkaldte evighedskemikalier er fundet i fisk fra Nordsøen.
Det vender vi tilbage til, for vi begynder dagens overblik i USA.
Miljøskandale kan være under opsejling i USA
Folk i East Palestine, en lille flække i Ohio, USA, klager over hovedpine, kvalme og brændende øjne.
Samtidig har de lokale myndigheder forsikret om, at det er sikkert at vende hjem, men beboerne stiller spørgsmålstegn ved situationen.
3. februar forårsagede en togulykke en brand, der sendte tyk, sort røg ind over byen. Flere af togets vogne var fyldt med giftige kemikalier.
Cirka halvanden uge efter ulykken har ingen et præcist overblik over skadens omfang, mens det mere og mere ligner en omfattende miljøskandale.
Læs mere om sagen på Berlingske her.
Vrede over fråseri på københavnernes regning vokser på rådhuset
Og nu til Københavns Kommune, hvor det ene bilag efter det andet er blevet godkendt, selvom det blev brugt på alt fra champagne og pottemuld til gaver og fadøl.
Særligt et bilag for et restaurantbesøg med 800 kroner dyre vine er genstand for kritik i sagen om et københavnsk spillested, der har fået udgifter betalt af skatteyderne.
En aktindsigt viser blandt andet, at daværende chef for Amager Bio, Eva Rehling, og fem medarbejdere spiste og drak for 5.865 kroner i september 2021.
Læs hele historien på Berlingske her.
Analyse: Danmark risikerer at blive en marginalstat
Magtforholdene i Ukraine har skubbet til tingene.
Nye venskaber opstår, mens tidligere fjender begraver stridsøkserne.
Og for Danmarks vedkommende er risikoen ved forskydningerne og de ændrede magtforhold ved at gå op for politikerne, skriver Kristian Mouritzen, der er Berlingskes internationale analytiker, i en analyse.
»Danmark kan magtpolitisk blive en perifer stat med de omvæltninger, der sker. Især med udvidelsen af NATO med Finland og Sverige kan Danmark sættes skakmat i forhold til amerikanerne, som vi under Den Kolde Krig havde et helt særligt forhold til.«
Læs mere om de udenrigspolitiske konsekvenser på Berlingske her.
Fisk fra Nordsøen indeholder så meget PFAS, at ekspert kalder det skræmmende
Der er fundet så stor mængder af fluorstoffer (PFAS) i fisk fra Nordsøen, at de ikke kan bruges til hønsefoder, uden at økologiske æg får for høje koncentrationer af de såkaldte evighedskemikalier.
Det viser et svar fra Fødevarestyrelsen, Politiken har fået.
Konstateringen af, hvor forurenet Nordsøen er, bliver kaldt skræmmende af Bjarne W. Strobel. Han er lektor ved Københavns Universitet og ved, hvordan PFAS spreder sig i miljøet.
»Her er det en gennemsnitsbetragtning af, hvor fisken har svømmet i hele sit liv. Der skulle vandet gerne være rent. Alligevel er indholdet af PFAS så højt, at fiskene er uegnet til foder, når vi får dem på land,« lyder det fra Bjarne Strobel.
Det vakte stor opsigt, da DTU Fødevareinstituttet havde fundet så høje koncentrationer af PFAS i økologiske æggeblommer, at nogle af æggene overskred grænseværdierne, der trådte i kraft ved årsskiftet.
Læs hele artiklen hos Politiken her.
Det sker i dag:
Sport: To af ottendedelsfinalerne i mændenes Champions League i fodbold spilles.
Sport: Det danske kvindelandshold i fodbold møder på udebane Frankrig i en venskabskamp.
Udland: NATOs forsvarsministre holder møde med Finland og Sveriges forsvarsministre.
Udland: USAs tidligere FN-ambassadør Nikki Haley, der har erklæret sig som præsidentkandidat for Det Republikanske Parti, holder sit første valgmøde.




