EasyJet aflyser et stort antal flyafgange
Easyjet er ramt af it-problemer, meddeler flyselskabet. Det går direkte ud over kunderne.

Easyjet er ramt af it-problemer, meddeler flyselskabet. Det går direkte ud over kunderne.

Flyselskabet easyJet er ramt af itproblemer.
Det meddeler selskabet i en erklæring.
Ifølge Sky News og flere andre medier er problemerne så store, at 200 flyafgange har måttet aflyses.
»Vores team med it-specialister arbejder på at genoprette systemerne så hurtigt som muligt,« skriver easyJet, der har opfordret kunderne til at tjekke selskabets hjemmeside, inden de begiver sig mod lufthavnen.
De aflyste afgange ligger mellem klokken 14 og 16 dansk tid, oplyser selskabet.
»Vi kan bekræfte, at easyJet har aflyst fire afgange fra København,« oplyser Københavns Lufthavn til B.T.
B.T. har talt med en af dem, der er ramt af aflysningerne, nemlig Claus Andersen, som forventede, at hans kæreste kom hjem fra ferie.
»Min kæreste og hendes søn står i Palma på Mallorca og kan ikke komme hjem. De har ikke fået ombooking eller kompensation for noget som helst,« siger Claus Andersen til B.T.
Avisen har forgæves forsøgt at få en kommentar fra easyJet.