Aftenens og nattens meldinger om droner ved flere danske lufthavne får opmærksomhed hos en række store internationale medier.
Både de britiske medier BBC og The Guardian, det tyske medie Der Spiegel og de franske medier Le Monde og Le Parisien har torsdag morgen historien liggende på forsiden af hjemmesiden.
Også uden for Europa tiltrækker nattens hændelser opmærksomhed.
Hos det arabiske medie Al Jazeera bliver det beskrevet, at lufthavnen i Aalborg har været lukket i en periode, efter rapporter om uautoriseret aktivitet fra droner.
Og hos det amerikanske medie CNN er fokus, at det er anden gang denne uge, at danske lufthavne må lukke som følge af droner.
Flere af medierne fokuserer desuden på, at militære områder også har været berørt denne gang.
Det fik også international opmærksomhed, da Københavns Lufthavn tidligere på ugen lukkede i knap fire timer som følge af droneaktivitet.
Her skrev The Guardians redaktør for forsvar og sikkerhed, Dan Sabbagh, blandt andet i en analyse at hændelsen ved Københavns Lufthavn havde vist, at det er "foruroligende nemt" at lukke en kommerciel lufthavn.
Dan Sabbagh skriver videre, at hændelsen uundgåeligt må rejse spørgsmål om sikkerheden i luftrummet over Natos territorium i en tid, hvor Rusland har vist sig villig til at teste grænserne.
Onsdag aften og natten til torsdag er der blevet observeret droner i nærheden af lufthavne i både Nordjylland og Syd- og Sønderjylland.
Det har blandt andet betydet, at trafikken til og fra Aalborg Lufthavn har været indstillet i flere timer.
Politiet var desuden til stede ved lufthavne i Esbjerg, Sønderborg og Skrydstrup efter observationer af droner.
Det sker, efter at droner ved Københavns Lufthavn lukkede luftrummet i knap fire timer mandag aften og natten til tirsdag.
Det vides ikke, om hændelserne hænger sammen. Det vides heller ikke, hvem som står bag.
Danske myndigheder siger, at man mener, at en professionel aktør står bag.
/ritzau/