En bilist er tirsdag idømt fængsel i syv år for vanvidskørsel, der kostede menneskeliv. Ulykken skete på Storebælt i august sidste år.

Det er den længste straf, Østre Landsret har fastsat i en færdselssag, oplyser anklager Robert Rafn fra Statsadvokaten i København.

I 2021 blev loven skærpet, og straffen blev sat væsentligt op i de tilfælde, hvor en trafikant kører så groft og farligt, at det kan betegnes som vanvidskørsel.

Ved ulykken på Storebælt kørte den 33-årige Patryk Macin Bradtke i en ældre Alfa Romeo ind i en bil ved betalingsanlægget. En 61-årig kvinde fra Randers mistede livet.

Manden var påvirket af kokain og af hash, og i øvrigt var promillen var 1,95.

I Østre Landsret har sagen været vurderet af tre landsdommere og tre lægdommere, og de var ikke enige om resultatet.

Fire stemte for fængsel i syv år, en voterede for otte år, mens den sidste mente, at ni år var den rigtige sanktion, oplyser anklager Robert Rafn.

Ved dommen er bilisten, der er polsk statsborger, blevet udvist af Danmark med indrejseforbud for bestandigt.

/ritzau/

Få overblikket hver morgen

Tilmeld dig nyhedsbrevet »Dagens overblik« og få de vigtigste historier direkte i din indbakke.

Jeg giver hermed tilladelse til, at Berlingske opdaterer mig på de vigtigste nyheder fra ind- og udland om politik samfund og kultur mandag-fredag kl.08.00. Jeg bekræfter desuden, at jeg er over 13 år, og at Berlingske Media A/S må opsamle og behandle de anførte personoplysninger til det ovennævnte formål. Oplysningerne kan indeholde annoncer fra tredjepart og i visse tilfælde blive delt med disse. I vores privatlivspolitik kan du læse mere om tredjeparter og hvordan du tilbagetrækker dit samtykke.