Der var lagt op til fregatter for milliarder. Men dansk flådeplan blev lidt af en fuser

Efter en kort påskepause er Berlingskes nyhedsbrev Forsvar og sikkerhed tilbage med de vigtigste historier om et af tidens vigtigste emner. Denne gang dykker vi blandt andet ned i flådeplanen og ansvaret for Forsvarets tilstand.

Den danske fregat Iver Huitfeldt i aktion ud for Oman. Flådeplanen førte ikke i første omgang til planer om nye fregatter. Niels Ahlmann Olesen

En længe ventet – men lettere skuffende – flådeplan uden krigsskibe. En vild meningsmåling. Og blodige slagsmål om det politiske ansvar for udsultningen af Forsvaret.

Efter en kort påskepause er Berlingskes nyhedsbrev Forsvar og sikkerhed tilbage. Velkommen til denne uges udgave, som jeg har fået lov til at være gæsteskribent på i min kollega Kasper Kroghs fravær.