Coronaskeptiker anholdt for at true sygeplejerske: Hun skulle »stilles til ansvar for sin medvirken til denne frygtpropaganda«
Dagens overblik: Berlingske giver dig her et overblik over dagens vigtigste historier.
Dagens overblik: Berlingske giver dig her et overblik over dagens vigtigste historier.
Godmorgen og velkommen til dagens nyhedsoverblik
Det skal i dag blandt andet handle om, at danskere fra årsskiftet gennem forsikring vil kunne få direkte adgang til private lægekonsultationer.
Det skal også handle om, at erhvervslivet foreslår et »vaccinepas«, så immune borgere kan vende tilbage til hverdagen i takt med vaccination af befolkningen.
Og det skal handle om, at der skal nynnes med lukket mund, når Folkekirken trods advarsler fra eksperter åbner kirkeportene for julegudstjenester 24. december.
Først en opdatering på situationen med corona i Danmark: Det såkaldte kontakttal (tidligere kendt som »smittetrykket«) er nu på 0,9. Det betyder, at ti smittede personer nu i gennemsnit smitter ni andre, hvilket vil sige, at epidemien er på retræte. Eksperter understreger dog, at det ikke er et argument for at tage let på sundhedsmyndighedernes anbefalinger – smitteniveauet i Danmark er stadig faretruende højt.
Tallene:
Bekræftede smittede i Danmark: 140.175 (2.543 nye smittede).
Antal indlagte: 723 (126 flere end dagen før).
Antal indlagte på intensiv: 83 (48 i respirator).
Antal bekræftede døde i Danmark: 1.070 (17 flere end dagen før).
Antal bekræftede smittede på verdensplan: 77.975.705
Antal bekræftede døde på verdensplan: 1.716.633
Har man et småsygt barn, eller gør det ondt, vil det fra årsskiftet for en del af danskerne ikke længere være nødvendigt at kontakte egen læge, som måske ikke lige har åbent på det tidspunkt, man har brug for vedkommende.
Danica Pension, Dansk Sundhedssikring, Pensiondanmark og Topdanmark vil ifølge Jyllands-Posten tilbyde lægekonsultation via telefon eller video – enten gratis eller for et mindre beløb, ifølge avisen fem til ti kroner om måneden, som skal lægges oven i sundhedsforsikringen.
Tiltaget vækker dog ikke stor begejstring hos hverken læger eller politikere.
Lægeforeningen frygter eksempelvis fejlbehandling.
»Lægefagligt kan jeg være helt grundlæggende bekymret for, om patienterne bliver undersøgt og udredt godt nok via disse tilbud,« siger formand Camilla Rathcke til Jyllands-Posten.
Topdanmark-direktør Carsten Elmose forklarer imidlertid, at forsikringsselskaberne blot vil »hjælpe kunderne« til at fange sygdomme i opløbet.
Læs hele historien her.
Erhvervslivet har siden november bedt om en ordning med covid-pas, der dokumenterer, at en person er testet eller vaccineret. Ideen er, at passet kan give adgang til eksempelvis stadion eller til koncert som publikum.
Flere partier mener dog ikke, det er en god idé at gøre vaccination til et adgangskrav, skriver Berlingske onsdag. Partierne mener, sådan en ordning vil dele befolkningen i to grupper med forskellige rettigheder og samtidig presse borgere til at lade sig vaccinere.
»Vi er imod tvangsvaccination, og derfor bør man ikke fra offentlig side kunne stille krav om, at man har fået en vaccine,« siger De Konservatives sundhedsordfører, Per Larsen.
Læs hele historien her.
De seneste dage har flere debatteret, hvor fornuftigt det i lyset af coronasmitten er at holde julegudstjeneste i landets kirker. Biskopperne opfordrer kirkerne til at »aflyse alt« med undtagelse af »gudstjenester, dåb, bryllup, bisættelse og begravelse,« fremgår det af en artikel på Folkekirken.dk.
Debatten har fået Kirkeministeriet til at udsende nye retningslinjer for kirker og besøgende ved julegudstjenester.
Kirkeministeriet peger eksempelvis på, at smittespredningen kan begrænses »ved at vælge færre salmer eller vers end sædvanligt, eller ved at kun koret synger, mens kirkegængere lytter eller eventuelt nynner med lukket mund,« lyder det i en pressemeddelelse.
I en landsbykirke blev 12 ud af 18 tidligere på måneden smittet med coronavirus under en sangaften, selvom alle deltagere ifølge TV 2 bar ansigtsmaske og havde to meter mellem sig, mens de sang. Desuden blev mindst 25 personer med tilknytning til Pinsekirken i Thisted ifølge Nordjyske smittet under en gudstjeneste 6. december.
En gruppe danskere, som ikke tror på, at coronavirus er en trussel mod folkesundheden, har sendt trusler til læger og sygeplejersker på sociale medier. Blandt gruppens frontløbere er en debattør, som ifølge B.T. har opfordret sine følgere til, at en navngiven sygeplejerske skulle »opspores og stilles til ansvar for sin medvirken til denne frygtpropaganda«, fordi hun havde delt sine oplevelser med coronavirus på Facebook.
Manden er nu blevet anholdt, skriver Berlingske-journalist Selin Türker på Twitter.