Boligselskaber erkender »berøringsangst« i forhold til multikriminelle familier: »Det er jo et fandens dilemma«

Danmarks Almene Boliger efterlyser flere politiske tiltag i kampen mod multikriminelle familier. Brancheforeningen erkender samtidig, at der har været en frygt for at tale de 98 procent lovlydige beboeres hjem ned. Derfor har man ikke talt problemerne med de resterende to procent op.

Direktør for brancheforeningen Danmarks Almene Boliger Bent Madsen. Niels Ahlmann Olesen

Der har været to forskelligartede hensyn at tage, når landets boligselskaber har udtalt sig om kriminalitet og utryghedsskabende adfærd i deres afdelinger de seneste årtier.

Ét hensyn til den store overvægt af lovlydige beboere, som frygter en stigmatisering af deres boligområde ved dårlig omtale. Og ét hensyn til ønsket om at få sat ind over for de få kriminelle familier.