»Skræmmende«.

Det er ordet, som bilteknisk redaktør i FDM Søren W. Rasmussen bruger om resultatet af foreningens seneste test af seler til gravide.

Bilens sikkerhedssele er en vigtig livredder, men for gravide kan det være vanskeligt og ukomfortabelt at få den til at sidde korrekt. Gravidseler skulle løse problemet og øge komforten og brugernes sikkerhed, reklamerer hjemmesider og butikker med. 

Men gravidselerne dumper med et brag i en stor test, som FDM i samarbejde med en stribe europæiske bilklubber har udført. 

Det skriver FDM i en pressemeddelelse

Testen omfatter fire forskellige typer af gravidseler. Testresultaterne viser, at alle de testede seler sammenlignet med almindelige seler øger belastningen på kvinden og det ufødte barn, hvis bilen bremser hårdt op eller kolliderer. 

To modeller har ifølge testen tilmed en forhøjet risiko for at forårsage skade på kvindens mave og omkring kønsorganerne. 

»Gravidselerne er lavet i den bedste mening, men som vores test med al tydelighed viser, bør gravide helt undgå at bruge dem. En ting er, at de gør det mere besværligt at spænde sikkerhedsselen. Men at de ligefrem forringer sikkerheden for den gravide og hendes ufødte barn, er skræmmende,« siger bilteknisk redaktør i FDM Søren W. Rasmussen.

Testen er udført ved at benytte »gravide dukker« i flere størrelser. 

FDM har på baggrund af testen kontaktet nogle danske forhandlere, og flere meddeler ifølge foreningen, at de har stoppet salget af gravidselerne.