»Der var et helt islamisk økosystem på tegnebrættet. Man ville købe ejendomme over hele landet for at bygge moskeer og islamiske institutter. Man havde stiftet et rejseselskab. Man begyndte også at drive bank for islamiske formål. Så på den måde ville man sikre en islamiske tilværelse for muslimerne i Danmark,« fortæller journalist Kasper Fast i Berlingskes nyhedspodcast »Pilestræde«. 

Pilestræde

Et islamisk økosystem med bl.a. skoler, moskeer, et rejsebureau og en bank var på tegnebrættet i Danmark.  Berlingske kan på baggrund af omfattende aktindsigter nu kaste lys over Det Muslimske Broderskabs indflydelse i Danmark.  Det er historien om fremtrædende skikkelser fra det danske muslimske miljø, der med forbindelser til Det Muslimske Broderskab og enorme pengesummer fra Qatar, ville opbygge en islamisk infrastruktur i Danmark.  Det skulle sikre muslimer en islamisk tilværelse i Danmark.  Gæst: Kasper Fast, journalist på Berlingske  Vært: Christine Randa  

Berlingskes journalister Kasper Fast og Christian Birk har i samarbejde med professor Lene Kühle kortlagt Det Muslimske Broderskabs indflydelse i Danmark.