Antallet af coronatest styrtdykker. Folk har andet at tage sig til i påsken

Ambitionen om at nå op på 5-10.000 coronatest om dagen har været meget langt fra at blive indfriet de senere dage. Men det er der en god forklaring på, vurderer regioner, patientorganisationer og læger. Hvis man vil have testet mange flere og udnyttet den øgede kapacitet fuldt ud, må man droppe lægevisitationen og indføre en slags screening, hvor folk bare kan møde op, vurderer PLO.

»Hvis målet er at få testet så mange som muligt og få udnyttet kapaciteten fuldt ud, skal det ikke alene være læger, der visiterer til det ud fra en sundhedsfaglig vurdering. Hvis det er for at finde ud af, hvor mange der er smittede, skal det være et helt andet setup, en slags screening hvor man sender breve ud til folk om, at de bare kan møde op og blive testet,« siger PLO-formand Christian Freitag. Niels Christian Vilmann

Test, test, test.

Sådan har kravet lydt fra verdenssundhedsorganisationen WHO og efterhånden også de danske sundhedsmyndigheder, der i stigende grad har presset på for at få sat testkapaciteten kraftigt i vejret i et forsøg på at tæmme coronavirussens hærgen.