Anjas søn blev overfaldet i skoletiden, mens elever filmede og jublede: »Det var som en fodboldkamp«

I efteråret blev Anja Colding-Kronborgs 13-årige søn overfaldet i skoletiden på Hundested Skole nord for København. Andre elever filmede episoden, hvorefter videoerne blev delt. Men de unge »tilskuere« har ikke nødvendigvis handlet i ond tro, mener lektor i sociologi.

I efteråret blev socialpædagog Anja Colding-Kronborgs søn, Anton, overfaldet i skoletiden. Episoden blev filmet af andre elever, som efterfølgende sendte videoerne rundt til hinanden. Videoerne viser, hvordan Anton, der går i 7. klasse, bliver overmandet af to drenge fra klassen under. Videoerne er bevismateriale, men for Anja Colding-Kronborg er de også en yderligere krænkelse af hendes søn. Tobias Kobborg

Hun vil ikke have videoen liggende på sin telefon. Anja Colding-Kronborg er bange for, at hun vil komme til at se den igen og igen.

Videoen viser, hvordan hendes 13-årige søn Anton i et frikvarter var oppe og slås med to drenge fra klassen under ham. Anton handlede – ifølge skolens vurdering – i selvforsvar, men det endte med, at den ene dreng satte sig oven på ham, mens den anden sparkede ham i ansigtet.