Aktivister trængte ind i Mærsk-bygning

Den svenske klimaaktivist Greta Thunberg var blandt aktivisterne, som nu er ude af bygningen igen.

Demonstranter er tirsdag er trængt ind hos Maersk Tankers i København. Den Grønne Studenterbevægelse

Demonstranter trængte tirsdag formiddag ind på kontorerne ved Maersk Tankers, der er et af Mærsks datterselskaber.

Det skriver TV 2 Kosmopol.

Politiet ankom til stedet, og demonstranterne er nu ude af bygningen på Holmbladsgade i København igen. Ifølge mediets journalist på stedet blev aktivisterne blandt andet båret og fulgt ud, men det skulle være foregået roligt.

Den svenske klimaaktivist Greta Thunberg var blandt de omkring 50 aktivister. 

Den Grønne Ungdomsbevægelse skriver i en pressemeddelelse, at det er dem, der står bag, og at det er en protest mod datterselskabets fragt af olie og gas og Mærsks CO2-udledninger.

»Vi kræver, at Mærsk tager den retfærdige og nødvendige handling – uanset om det gælder klimakollapset eller folkemordet i Palæstina,« lyder det fra Greta Thunberg i pressemeddelelsen.

Der tikkede en anmeldelse ind hos politiet klokken 9.40 om hændelsen. Demonstranterne befandt sig både inden- og udenfor.

Københavns Politi indgik en dialog med aktivisterne, og de er altså alle ude af bygningen igen.

»De har fået anvist et område på Strandlodsvej, hvorfra de kan fortsætte deres demonstration. Vi er i dialog med demonstranterne om at holde sig på fortovet, så trafikken på stedet ikke bliver unødigt generet,« skriver politiet på X.

Om nogen er blevet sigtet i sagen, er uvist.