En 49-årig mand er død som følge af en færdselsulykke på Haderslevvej syd for Vejen nær rundkørslen ved Skodborghus.

Det skriver Syd- og Sønderjyllands Politi på Politi Update sent tirsdag aften.

Mandens pårørende er underrettet, fremgår det.

- Vejen er nu åben igen, og politi og redningsberedskab er færdige på stedet, lyder det i opdateringen fra politiet.

Politiet berettede også tidligere på aftenen om ulykken, hvor tre biler var involveret. I alt fem personer kom til skade, skrev politiet på Politi Update.

Én af de tilskadekomne blev meldt i kritisk tilstand, og der blev i den forbindelse rekvireret en helikopter til at fragte vedkommende på hospitalet.

Vagtchef Ole Aamann oplyste tidligere tirsdag aften desuden, at to andre efter ulykken blev kørt væk i ambulance.

På grund af ulykken blev Haderslevvej spærret i begge retninger, mens politi, redning og ambulancer arbejdede på stedet.

/ritzau/