12 nedløbsrør af kobber er blevet stjålet fra Den Kongelige Livgardes kaserne i København.

Det bekræfter Den Kongelige Livgarde over for TV 2 Kosmopol.

Tyveriet er politianmeldt, skriver mediet.

- Af sikkerhedsmæssige årsager har vi ikke kommentarer vedrørende kameraovervågning eller øvrige sikkerhedsforanstaltninger, oplyser Livgarden i en skriftlig kommentar til TV 2 Kosmopol.

Tyveriet af nedløbsrørene fandt sted natten til 14. oktober. Rørene er hver 2,5 meter lange, så tyvene har med andre ord stjålet kobberrør med en samlet længde på 30 meter.

Ifølge TV 2 Kosmopol forventes det, at de stjålne nedløbsrør er erstattet inden længe.

Kobbertyveriet på Livgardens kaserne kommer, i kølvandet på at TV 2 Kosmopol mandag kunne berette, at der var blevet stjålet kobber to gange fra Islev Rundkirke i Rødovre.

Først blev der stjålet kobber fra taget og siden af kirkebygningen natten til 29. september.

Klokken 07.00 den 30. oktober blev kirken igen udsat for et tyveri af deres kobber. Denne gang blev kobberet stjålet fra en af kirkens fontæner.

Også Islev Kirke - ej at forveksle med Islev Rundkirke, som ligger omkring 800 meter væk - har også fået stjålet kobber fra kirkens tag, nedløbsrør og tagrender.

- Kære naboer og folk, der kører forbi Islev Kirke. Vi oplever desværre for tiden at få stjålet kobber fra vores tag, nedløbsrør og tagrender, skrev Islev Kirke på det sociale medie Instagram 28. oktober.

Tyverierne ved Islev Kirke skete første gang 28. oktober. Dagen efter oplevede kirken igen at få stjålet kobber.

I juli oplevede Krogstrup Kirke i Jægerspris også at få stjålet nedløbsrør og tagrender af kobber. 30 meter nedløbsrør og 10 meter tagrende var der dengang tale om.

Brancheorganisationen Drivkraft Danmark kunne ligeledes fortælle i september, at mere end 250 ladekabler var blevet klippet over ved 61 lokationer i 2026 for at stjæle kobberet indeni kablerne.

Ifølge Drivkraft blev kobberet stjålet med henblik på videresalg.

Ritzau har uden held forsøgt at kontakte Den Kongelige Livgarde for at høre mere om tyveriet.

RITZAU