En 27-årig mand fra Glejbjerg øst for Esbjerg er i kritisk tilstand efter at have affyret en ulovlig krysantemumbombe.

Det viser Syd- og Sønderjyllands Politis indledende efterforskning. Det skriver politikredsen på det sociale medie X.

- Syd- og Sønderjyllands Politi efterforsker nu sagen for at klarlægge de nærmere omstændigheder, lyder det.

Politiet oplyste sent torsdag aften, at manden var kommet til skade i løbet af dagen, men årsagen til ulykken var på daværende tidspunkt uklar.

Torsdag blev han overført til Odense Universitetshospital i kritisk tilstand.

Hans pårørende er blevet underrettet.

Episoden skriver sig ind i statistikkerne over fyrværkeriulykker i eller omkring fejringen af nytåret.

Tidligt torsdag kunne ledende overlæge på Rigshospitalets øjenafdeling Sara Brandi fortælle, at der i forbindelse med nytårsaften er blevet registreret færre øjenskader end vanligt.

20 øjenskader blev det til, hvoraf to var alvorlige, lød det.

- Det er rigtig lavt. Vi ligger normalt på mellem fem og syv alvorlige og synstruende øjenskader, og i år er vi helt nede på to tilfælde. Det er rigtigt fint, selv om det selvfølgelig er meget alvorligt for dem, der er blevet ramt, sagde overlægen.

I begge de alvorlige tilfælde var der tale om midaldrende mænd.

Den ene af dem havde fejret nytår i København, hvor en vildfaren raket gav ham forbrændingsskader i ansigtet og øjenskader.

Han havde ikke sikkerhedsbriller på, fortalte Sara Brandi og tilføjede, at det gør sig gældende for de fleste af de mennesker, der får øjenskader til nytår.

Sidste år blev der til nytår registreret 22 øjenskader. Seks af dem var alvorlige, som er defineret ved, at det kan komme til at koste synet på et eller begge øjne.

/ritzau/