Vil du lytte videre?
Få et Digital Plus-abonnement og lyt videre med det samme.
Allerede abonnent? Log ind
Skift abonnement
Med Digital Plus kan du lytte til artikler. Du får adgang med det samme.
Hov, giv os lov at afspille podcasten. Den er klar, når du har klikket ‘Tillad alle’
En grum slavefortid
Bent Blüdnikow
Venstrefløjen og woke-generationen gør Vesten ansvarlig for al dårligdom – ikke mindset fortidens slaveri. Avisen New York Times omskrev Amerikas historie og lod det handle om slaveri i det såkaldte 1619-projekt. I Danmark presser man på med et kolonimuseum, som skal gøre os skamfulde over Danmarks slavefortid.
Den grusomme virkelighed er, at slaveri var den almene tilstand langt op i tiden. Cirka 1-1,25 millioner hvide var slaver i Nordafrika. Slavehandel var accepteret i Afrika, og hovedparten af afrikanske slaver blev solgt og købt af andre afrikanere. Da Vesten forbød slaveriet, fortsatte det på det afrikanske kontinent, indtil hvid kolonisation afsluttede det i 1850erne.
Ja, det er sikkert krænkende for nogle at høre, men det er en del af den skrækkelige fortid, som ikke undskylder den danske anpart i slaveriet.
Fyns fremtidsfarer
Hans Hauge
Nu er de blevet advaret på Fyn. DMI har forudsagt, at vandstanden vil stige en hel del om 78 år. Sådan cirka. Måske endog før – 67 år? Vi går ud fra, at myndighederne, sommerhusejerne og lystbådehavnene allerede er i gang med at tage sorgerne på forskud med diger og lignende. At fynboerne er ved mentalt at vænne sig til katastrofen. Psykologhjælpen opruster. De er allerede begyndt at spise vegetarisk en gang om ugen; dog ikke på plejehjemmene, for der er intet, der tyder på, at beboerne dér vil nå at opleve det stigende vand. Det vil ikke engang DMIs eksperter, med mindre de er ret unge nu. Hvad nu hvis DMI tager fejl? Hvem skal man stille til regnskab og anklage? Det er underligt med en sandhed, der først bliver til en sandhed om 78 år. Måske er det en alternativ sandhed?