I Norge er to af de coronaindlagte under 24 år. I USA er en tredjedel af de smittede under 44 år. Men det er de gamle og svage, som er i fare for at dø

Stadig flere yngre mennesker bliver smittet med coronavirussen verden over. Værst ser det ud for mændene, som rammes oftest, og ifølge statistikkerne oftest må på hospitalet. Men de første erfaringer viser entydigt, også i Danmark, at det er ældre og folk med andre sygdomme, som er i farezonen for at dø af smitten.

Stadig flere yngre mennesker bliver smittet med coronavirussen, og stadig flere indlægges. Men selv om antallet af yngre smittede vokser, er det fortsat ældre og syge, som er i størst fare for at dø af coronavirussen. Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

I Norge er to under 24 år indlagt på hospitalet. I Sverige ligger en 27-årig på intensiv. Og i Berlingske fortalte vi tidligere på ugen om en 33-årig århusiansk kvinde, som lå fire dage på hospitalet på grund af coronavirussen – men som nu er sendt hjem.

For det er langtfra kun ældre og mennesker med en eller flere andre sygdomme, som smittes, bliver indlagt og i værste fald må have intensiv behandling på hospitalerne, viser erfaringer fra hele verden.