I Grønlands undergrund gemmer der sig en skat. Og den jagter både kinesere og amerikanerne

Da Donald Trump ville købe Grønland, handlede det blandt andet om få fingre i råstofferne under jorden. Den kinesiske storinvestor i Kvanefjeld agter at bringe de sjældne jordarter til Europa. Råstofsdiplomatiet er skudt i gang, siger forsker.

Bjergside ved Kvanefjeldet i Sydgrønland, der menes at indeholde en af verdens største forekomster af sjældne jordarter. Andrew Testa/Ritzau Scanpix

Da det kinesiske selskab Shenghe Resources i 2016 rettede blikket mod Sydgrønland og Kvanefjeld, havde kun de færreste investorer set mulighederne i den rigdom, der gemte sig under overfladen af det mægtige bjerg.

Det fortæller Hu Zesong, administrerende direktør i Shenge Resources, i et interview med Berlingske.