Hans venner i Kreml siger det selv: »Vi kan ikke se det. Men vi begynder allerede at rådne«

Den indflydelsesrige russiske chefredaktør Aleksej Venediktov har stadig kontakter i Kreml. Putin har tre mål med krigen, siger han i et interview med Berlingske. Og når man forstår dem, forstår man, hvorfor krigen aldrig stopper.

67-årige Aleksei Venediktov var chefredaktør gennem 22 år for den nu lukkede, uafhængige radiostation Ekko Moskva. Alligevel har han i samme periode formået at knytte tætte bånd til toppen af magten i Kreml. Emil Rottbøll

Den 24. februar 2022 om morgenen erklærede Aleksej Venediktov på russisk radio, at præsident Vladimir Putin havde begået en kæmpe fejl.

De russiske kampvogne rullede mod Kyiv, men den respekterede chefredaktør vidste allerede med sikkerhed, at Rusland havde kurs mod et gigantisk nederlag.