Coronavirussen er kommet for at blive – nu skal vi lære at leve med den

Det er ikke et »rimeligt mål«, at verden skal være i stand til at udrydde covid-19 globalt. Sådan lyder konklusionen fra en ekspert fra WHO.

»Menneskeheden må lære at sameksistere med denne virus,« lyder det fra WHO-ekspert David Nabarro. Fabrice Coffrini/Ritzau Scanpix

Vi kan lige så godt opgive ideen om at udrydde coronavirussen – i stedet må vi leve med den.

»Menneskeheden skal lære at sameksistere med denne virus, for den forsvinder ikke foreløbig.«

Sådan lød konklusionen fra WHO-ekspert David Nabarro, da han søndag var gæst hos Sky News.

Det skriver The Independent.

Fordi coronavirus vil forblive med at eksistere i lang tid, er den globale udryddelse af covid-19 ifølge David Nabarro ikke et »rimeligt mål«.

Samtidig vil det heller ikke være sidste gang, at menneskeheden må bekymre sig om nye virusmutationer. Tværtimod vil vi ifølge David Nabarro i fremtiden ofte opleve lignende virusudbrud.

Samme vurdering kommer fra Anne Johnson fra Academy of Medical Sciences.

»Til sidst bliver vi nødt til at leve med denne virus,« forklarer hun til Sky News.

Anne Johnson, der er professor i infektionssygdomme ved University College London, anser i stedet målet for at være at »minimere mængden af ​​alvorlig sygdom« forårsaget af covid-19, skriver Svenska Dagbladet.

Lavindkomstlande skal have hjælp til vacciner

Over 200 verdensledere har slået sig sammen i en vaccineappel til G7 – et forum bestående af syv af verdens dominerende økonomiske magter – som mødes denne uge.

Appellen skal hjælpe til at opretholde kontrollen over virussen. Det skriver Ritzau. I appellen lyder det, at lykkes det ikke at få alle lande med på vaccinevognen, er der stor risiko for yderligere mutation og spredning.

Verdens rige lande bør derfor give et langt større økonomisk bidrag til at få vaccineret de fattigste. Dette vil i allerhøjeste grad være i landenes egen interesse, lyder det fra de over 200 tidligere præsidenter, premierministre, udenrigsministre og andre prominente skikkelser, skriver nyhedsbureauet Reuters.