Analyse: Han har lovet fred i sit land – og nu bevæger Putin sig

Det mest positive udbytte af mandagens fredsforhandlinger mellem Rusland og Ukraine var, at de overhovedet fandt sted. Det vigtigste for Putin var at blive set i godt selskab med Macron og Merkel. Det vigtigste for Ukraines præsident, Volodymyr Selenskyj, var ikke at lave fejl.

Ukraines præsident, Selenskyj (tv.), blev i april valgt på blandt andet et løfte om at ville afslutte den upopulære krig i Østukraine. Men Ruslands præsident, Vladimir Putin (th.), har mindre travlt. I midten værten for mandagens fredsforhandlinger i Paris, Frankrigs præsident, Emmanuel Macron. Alexej Nikolskij/AFP/Ritzau Scanpix

Små hop på stedet. Det må være den ikke helt urimelige betegnelse af, hvad der kom ud af mandagens fredsforhandlinger i Paris mellem Ukraines nye præsident, Volodymyr Selenskyj, Ruslands præsident, Vladimir Putin, Frankrigs præsident, Emmanuel Macron, og den tyske kansler, Angela Merkel.

Men når man tænker på, at det er den første form for bevægelse i forhandlingerne i tre år, er det selvfølgelig også en form for fremskridt.