Malmø blev hærget af skud, drab og sprængstoffer: Nu har politiet lagt låg på volden

Malmø har indtil videre i år kun oplevet få tilfælde af de skud og sprængninger, der i årevis har hærget byen. Berlingske har talt med politichefen, socialarbejderen og øjenvidnet til det brutale mord, der rystede Sverige, for at finde ud af, om Københavns naboby er ved at få bugt med problemerne.

Fra sin ene altan på femte sal kan Marilyn Pettersson se fra lejligheden i Malmø til København, og fra sin anden altan så hun sidste år en ung kvinde, der var blevet skudt og myrdet på åben gade. Marilyn greb et håndklæde i gæsteværelset og styrtede ned ad trappen for at hjælpe.

Dér lå den unge kvinde på fortovsfliserne i en blodpøl med åbne øjne. Hun havde tabt sin to måneder gamle datter, som hun havde holdt i favnen. Da Marilyn Pettersson løftede kvindens hoved for at lægge håndklædet under, kunne hun se to skudhuller i baghovedet, og hun husker, at hun tænkte, det var mærkeligt, at kvinden ikke havde blod i ansigtet.