Den norske terrorist passer ikke ind i billedet – men Norge har oplevet det før

Philip Manshaus passer tilsyneladende ikke ind i de norske myndigheders analyse af, hvad der gør en person sårbar for højreekstremistisk radikalisering. Men terrorattentatet i weekenden bragte grufulde minder frem. Nu må der gøres noget, siger statsministeren – og placerer en del af ansvaret i Sverige.

Philip Manshaus er blevet sigtet for mord på sin stedsøster og et terrorattentat mod en moské, hvor han blev slået ned og overmandet, da han dukkede op og begyndte at skyde omkring sig. Cornelius Poppe/NTB/Ritzau Scanpix

Hvad foregik der i hovedet på Philip Manshaus? Ifølge sine tidligere lærere var han en høflig og dygtig elev, ifølge tidligere klassekammerater var han hyggelig og social, og ifølge norske medier er den 21-årige særdeles velhavende.

Så hvorfor dræber en ung mand først sin 17-årige stedsøster, der er adoptivbarn fra Kina, og går derefter bevæbnet og skydende ind i en moské?