Danmark jagter nye alliancer for at sikre sig mod russerne. Nye forsvarsaftaler med nære allierede er på vej

Danmark følger en tendens med at danne nye forsvarsalliancer bilateralt med andre lande. Ikke fordi der er noget i vejen med NATO. Men fordi særaftaler med så mange som muligt giver en større sikkerhed, hvis krigen skulle bryde ud. Danmark dobbeltforsikrer sig med andre ord.

Fra Jydske Dragonregiment i Holstebro skal soldater udsendes til Estland, hvor de skal være en del af NATOs øgede tilstedeværelse i Baltikum – det der hedder enhanced Forward Presence (eFP). Bo Amstrup/Ritzau Scanpix

Danmark ligger ikke på den lade side, når det drejer sig om at sikre sig bedst muligt i en konflikt med Rusland.

Forsvarsminister Morten Bødskov (S) vil fredag underskrive en aftale med den britiske forsvarsminister, Ben Wallace, om et nyt forsvarspolitisk samarbejde. Selvom aftalen stadig i detaljen er under forhandling, så er rammen på plads.