Der er ikke noget at sige til, hvis tålmodigheden er ved at løbe op for de mange boligejere, der fik en ny ejendomsvurdering i 2022, som skulle give dem ret til at klage og få penge tilbage i skat.

Først lovede skattevæsenet, at de ville behandle sagerne i midten af 2023 og give besked om mulighederne for kompensation, hvis man som boligejer har betalt skat af en for høj vurdering i årene 2011 til 2020.

Det skete ikke. I oktober lovede skattevæsenet så, at de ville behandle alle sagerne inden nytår.

Men nu kan DR fortælle, at der fortsat er tusinder af boligejere, der endnu ikke har fået lov til at klage og få tilbagebetalt de penge, som skattevæsenet skylder dem.

DR har spurgt Vurderingsstyrelsen, der står bag de nye ejendomsvurderinger, som oplyser:

»På nuværende tidspunkt udestår at sende tilbagebetalingstilbud og klagefristsbrev til ejerne af cirka 5.900 ejendomme,« skriver styrelsen og oplyser, at de resterende sager især handler om de boliger, hvor den ene ejer er død.

Derfor skal nogle boligejere have penge tilbage

I perioden 2011 til 2020 var det gamle ejendomsvurderingssystem sat i bero, da man skulle indføre et nyt og undervejs meget omdiskuteret ejendomsvurderingssystem, der både blev forsinket og langt dyrere end planlagt.

Hvis du som boligejer har betalt skat af en for høj vurdering i denne tiårige periode på baggrund af 2020-ejendomsvurderingen – der kom i 2021 – skal du have den for meget betalte boligskat tilbage med renter. 

Dette handler altså ikke om den foreløbige 2022-vurdering, der kom i september sidste år. Den bruges til beskatning i året 2024.

Ejendomsvurderingerne har været én lang klagesang

Dermed ikke sagt, at den foreløbige 2022-vurdering ikke også har voldt problemer.

Flertallet af de 1,9 millioner udsendte ejendomsvurderinger ville ikke leve op til kravene fra Rigsrevisionen, som netop udløste betingelsen om at få et nyt og bedre vurderingssystem. Hele syv ud af ti fik dumpekarakter, afslørede Ekstra Bladet i oktober sidste år.

Skatteminister Jeppe Bruus (S) har også kaldt nogle af ejendomsvurderingerne for »helt på månen«.

Samtidig har Ombudsmanden meldt sig på banen og vil blandt andet have udleveret interne dokumenter for at afdække, om Vurderingsstyrelsen kendte til fejl på forhånd, og om de gjorde nok for at rette op på dem inden offentliggørelsen.

Derudover kunne Berlingske i december fortælle, at også ejere af andelsboligerne i hovedstaden kunne se frem til en skattestigning næste år baseret på ejendomsvurderingerne.

Ejendomsvurderingerne er steget, især på grund af grundværdien, og det er den, som andelsboligerne beskattes af.