Brandmænd, hekse og indianerfester skal ud af vuggestuerne: Kritiker kalder det »politisk ekstremisme af værste skuffe«

Der er stigende fokus på normkritik og køn i daginstitutioner og grundskolen, og et nyt forskningsprojekt støttet af BUPL skal give pædagoger redskaber til normkritisk praksis. Pædagoger og forskere mener, at en undersøgende kritik af samfundsnormer kan være gavnlig, men borgerlige politikere kalder det »woke indoktrinering« og »en kæmpemæssig skandale«.

I områdeinstitutionen Børnehusene i Kokkedal arbejder man med normkritisk pædagogik, så her siger man »brandbekæmper« i stedet for »brandmand«, og når den kvindelige pædagog går i værkstedet, er det vigtigt, at alle børnene får oplevelsen af at save og snitte, ikke kun drengene. Her ses Karoline med sin sav.  Asger Ladefoged

To-årige Viggo tropper begejstret og fuld af forventning op i sin vuggestue. Dagen før mødte hans bedste ven Anna igen igen op i en kjole med glimmer, pailletter og inspireret af Disney-prinsessen Elsa fra megahittet »Frost«. Nu vil Viggo også være med, han vil være 'fin' som Anna.

Det skal han da være, tænker hans forældre, der tager i H&M og køber en fin, lyseblå kjole. En kjole som Viggo fuld af begejstring møder op i næste dag i vuggestuen. Her rammer han en mur af fasttømrede kønsnormer.