Han er tredje generation i et enormt nordjysk forretningsimperium. Nu er han en af de danskere, der ejer allermest ejendom

Lars Asger Enggaards nordjyske entreprenørvirksomhed A. Enggaard er vokset massivt og er blevet til en af de største af sin slags i Danmark. Og så indtager han tredjepladsen på Berlingskes top ti over personer, der ejer mest ejendom i Danmark.

Siden generationsskiftet er milliardvirksomheden A. Enggaard vokset markant. Lars Asger Enggaard står nu i spidsen for 500 medarbejdere.  Simon Trøjgaard Jepsen/Jysk Fynske Medier/Ritzau Scanpix (arkiv)

I 1943 blev entreprenørvirksomheden A. Enggaard stiftet af Lars Asger Enggaards bedstefar. I dag er virksomheden en af de største af sin slags i Danmark.

Lars Asger Enggaard på 52 år er dermed tredje generation i den nordjyske og familieejede entreprenør- og byudviklingsvirksomhed A. Enggaard.