Tusinder af borgere forsøger at booke tid til coronatest

Mandag tidlig eftermiddag er der kø på hjemmesiden coronaprover.dk. Ventetiden er på over en time.

Borgerne i Frydenlund stod i kø fra morgenstunden for at blive coronatestet. Den mobile enhed i Aarhus fik hjælp af Region Nordjyllands personale til de mange test.De kan nå mere end 500 test på dagen. Det blå team fra Nordjylland supplerer tre fra Region Midtjylland i dagens testarbejde i Frydenlund, Aarhus søndag den 9. august 20120.. (Foto: Helle Arensbak/Ritzau Scanpix) Helle Arensbak

Flere tusinde borgere ser mandag tidlig eftermiddag ud til at forsøge at booke tid til en coronatest.

På hjemmesiden coronaprover.dk, hvor man kan booke testen, er der en ventetid på over en time.

Det bliver også oplyst, at flere end 16.000 brugere står foran i køen.

»Der er lige nu ventetid til coronaprover.dk. Vi beklager.«

»Vent i køen eller kom tilbage senere, står der på hjemmesiden.«

De seneste måneder har det været muligt at booke tid til en coronatest i et af de testcentre, som er fordelt rundt om i landet.

Det kræver kun NemID.

Børn og unge ned til 15 år kan selv booke en tid, mens børn under 15 år skal have hjælp fra deres forældre.

Søndag oplyste Statens Serum Institut (SSI), at der det seneste døgn var blevet testet 21.563 personer. Det skete på baggrund af 34.134 prøver.

Årsagen til forskellen er, at en person kan være blevet testet flere gange.

Siden coronaudbruddet er der blevet foretaget i underkanten af to millioner prøver.

Lidt flere end 1,4 millioner borgere er blevet testet.

/ritzau/