Fra tirsdag morgen vil der igen køre tog efter den almindelige køreplan på den ulykkesramte strækning mellem Hillerød og Kagerup i Nordsjælland.

Det oplyser Lokaltog til Ritzau mandag eftermiddag.

Siden torsdag morgen omkring klokken 06.30 har der ikke kørt tog på strækningen, fordi to tog kørte frontalt sammen på strækningen på Gribskovbanen i Nordsjælland.

Første prognose fredag var, at togdriften allerede kunne være tilbage som vanligt lørdag, men arbejdet med at fjerne beskadigede tog endte med at tage længere tid, forklarede Claus René Pedersson, sikkerhedschef i Lokaltog, til TV 2 fredag.

Flere veje i nærheden af togstrækningen har også været lukket som følge af togulykken, men de blev alle åbnet igen søndag aften, oplyste Nordsjællands Politi søndag.

17 personer er blevet behandlet på hospitalet i forbindelse med ulykken, oplyste Nordsjællands Politis vagtchef torsdag aften ifølge DR og TV 2.

Torsdag var meldingen, at fem af de tilskadekomne var i kritisk tilstand. De er alle meldt uden for livsfare, har Hovedstadens Beredskab senere oplyst.

Både togruten 950R og 960R - som kører mellem henholdsvis Hillerød og Gilleleje og mellem Hillerød og Tisvildeleje - kører normalvis på strækningen mellem Hillerød og Kagerup.

Mens arbejdet med de beskadigede tog har fundet sted, har der i stedet kørt togbusser på strækningen.

Årsagen til ulykken er stadig ukendt og undersøges i øjeblikket af Havarikommissionen i samarbejde med andre myndigheder.

Ifølge DR skal data fra togenes log give indsigt i forløbet før og under ulykken.

Formålet med kommissionens arbejde er at forebygge ulykker i fremtiden og udarbejde sikkerhedsanbefalinger til at forbedre sikkerheden fremover.

Kommissionen placerer ikke skyld eller ansvar i hændelsen.

/ritzau/