Justitsministeriet forlænger igen tilladelsen til at flage med det ukrainske flag i Danmark til og med den 30. juni 2023.

Det oplyser ministeriet onsdag i en pressemeddelelse.

»Statslige myndigheder skal dog flage med Dannebrog på de officielle flagdage i perioden,« lyder det fra Justitsministeriet.

Tilladelsen gælder både for private samt offentlige myndigheder.

Det er sjette gang, at Justitsministeriet forlænger tilladelsen til at flage med det ukrainske flag.

Normalt er det i Danmark ikke tilladt at flage med andre nationalflag end det danske, hvis ikke man har en tilladelse fra politiet.

Den ekstraordinære tilladelse i forhold til det ukrainske flag er blevet givet for at vise Danmarks sympati med Ukraine, der 24. februar blev invaderet af Ukraine.

/ritzau/

Få overblikket hver morgen

Tilmeld dig nyhedsbrevet »Dagens overblik« og få de vigtigste historier direkte i din indbakke.

Jeg giver hermed tilladelse til, at Berlingske opdaterer mig på de vigtigste nyheder fra ind- og udland om politik samfund og kultur mandag-fredag kl.08.00. Jeg bekræfter desuden, at jeg er over 13 år, og at Berlingske Media A/S må opsamle og behandle de anførte personoplysninger til det ovennævnte formål. Oplysningerne kan indeholde annoncer fra tredjepart og i visse tilfælde blive delt med disse. I vores privatlivspolitik kan du læse mere om tredjeparter og hvordan du tilbagetrækker dit samtykke.