Ti personer blev klemt efter stort menneskepres til The Minds of 99
Flere personer fik en slem forskrækkelse til årets største koncert på Smukfest, da de blev klemt ved en bar.

Flere personer fik en slem forskrækkelse til årets største koncert på Smukfest, da de blev klemt ved en bar.

Omkring ti gæster blev lørdag aften klemt ved en bar ved starten af koncerten med The Minds of 99 på Smukfest.
Det skriver Smukfest på deres hjemmeside.
Flere frivillige måtte træde til og hjælpe gæsterne ind over bardisken på grund af det store pres fra menneskemængden, lyder det.
- De blev virkelig forskrækkede - både gæsterne og de frivillige - og det tager vi hånd om nu, siger Thomas Rydahl, der er sikkerhedschef på Smukfest.
- Langt, langt de fleste publikummer på Bøgepladsen havde en forrygende koncert. Der var nogle få, der oplevede for stort pres, og det tager vi selvfølgelig alvorligt, tilføjer han.
Ingen er kommet til skade ved koncerten, oplyser festivalen.
Efter aftale med sikkerhedsfolkene bad Niels Brandt, der er forsanger i The Minds of 99, efter tredje nummer publikum om at passe godt på hinanden, skriver Smukfest. Resten af koncerten forløb uden problemer.
Smukfest beskriver koncerten som den største på årets festival med anslåede 38.000 gæster foran scenen.
I 2024 fyldte The Minds of 99 Parken i København tre dage i træk. Det blev efterfølgende til en koncertfilm, der følger bandet op til og under de tre koncertdage i Parken.
De tre koncerter i Parken samlede i alt 147.000 koncertgængere.
The Minds of 99 albumdebuterede i 2014 med sin selvbetitlede plade "The Minds of 99".
Efterfølgeren "Liber" udkom året efter. Bandets tredje album, "Solkongen", blev lanceret i 2018. Senest står gruppen bag albummet "Infinity Action" fra 2022.
The Minds of 99 står blandt andet bag hits som "Hurtige hænder", "Alle skuffer over tid", "Stjerner på himlen" og "Det er Knud som er død".
RITZAU