TV 2 Danmark og produktionsselskabet Kompagniet er blevet politianmeldt for optagelser i en kommende dokumentar om forholdene i danske svinestalde.

Det er Danske Svineproducenters formand, Jeppe Bloch Nielsen, der står bag politianmeldelsen.

Det skriver LandbrugsAvisen.

Sagen drejer sig om en række videooptagelser, som angiveligt er fremskaffet på ulovlig vis af ukendte personer. De er brudt ind i staldene hos flere topfolk i dansk landbrug.

Foruden Jeppe Bloch Nielsen gælder det også ifølge LandbrugsAvisen formanden for Landbrug & Fødevarer Sektor for Gris H.C. Gæmelke samt to andre topfolk inden for dansk landbrug.

Samtidig har Danske Svineproducenter bedt domstolene om at nedlægge fogedforbud mod brugen af optagelserne.

Jeppe Bloch Nielsen siger til LandbrugsAvisen, at TV 2 og Kompagniet politianmeldes, selv om de afviser at have lavet optagelserne, fordi det er dem, der viderefører det.

- De (TV 2 og Kompagniet, red.) bruger noget, der er fremkommet ulovligt, siger han.

Kompagniet oplyser til LandbrugsAvisen, at optagelserne er blevet sendt til produktionsselskabet efter en dokumentar fra sidste år, som hedder "Hvem passer på grisene?".

Det er ifølge Kompagniet ikke selskabet selv, der har lavet optagelserne.

Også redaktør på dokumentaren hos TV 2 Lasse Bjerre afviser "fuldstændig", at redaktionen bag dokumentaren har haft noget med tilvejebringelsen af optagelserne at gøre.

Han siger, at man tager politianmeldelsen og forbudssagen til efterretning.

- Vi mener, vi har en samfundsrelevant og væsentlig sag, som har offentlighedens interesse.

- Det afgørende er, at optagelserne ifølge flere eksperter viser kritisable forhold af væsentlig karakter, som har samfundsrelevans, og som ikke kan fremskaffes på anden vis. Når det er tilfældet, er det vores vurdering, at det er i orden at bringe dem frem til offentligheden, siger han.

Redaktionen ved, hvem der har lavet optagelserne. Men det får offentligheden ikke at vide af hensyn til kildebeskyttelse.

LandbrugsAvisen har set en mail, som er sendt fra en journalist på Kompagniet til Jeppe Bloch Nielsen.

Af mailen fremgår det, at man på optagelserne fra Jeppe Blochs stald ser grise, som vurderes til at være underernærede og dehydrerede.

Jeppe Bloch Nielsen siger i et tv-interview med Kompagniet, som er del af den kommende dokumentar, at indholdet af optagelserne ikke er usædvanligt.

Han siger, at "det indhold, jeg ser på de videoer, det er jo nu engang bare en del af det, der er i en svineproduktion i dag", skriver LandbrugsAvisen.

Kompagniet har i forbindelse med dokumentaren også fået lov selv at filme i Jeppe Bloch Nielsens stalde.

Men ifølge mailen, som LandbrugsAvisen omtaler, stopper Jeppe Bloch Nielsen på et tidspunkt optagelserne.

Lasse Bjerre fra TV 2 fortæller, at "redaktionens erfaring fra tidligere er, at det er vanskeligt at komme ind og vise, hvordan hverdagen ser ud".

- Det har også været sådan i det her forløb, at i forelæggelsen for nogle af de her personer har det ikke været muligt at foretage optagelser frit. De har afvist, at fotografen kunne filme frit i stalden og sat begrænsninger for, hvad vi måtte filme, lyder det.

Den nye dokumentar, som også hedder "Hvem passer på grisene?", sendes ifølge TV 2 onsdag.

Sagen om et muligt fogedforbud skal Retten i Odense tage stilling til mandag.

/ritzau/