Der venter senere på året en større sporfornyelse på strækninger mellem Høje Taastrup og Roskilde samt Ringsted og Slagelse.
Arbejdet på de travle togstrækninger på Sjælland kommer til at betyde en "væsentligt nedsat" kapacitet undervejs i sporfornyelsen.
Det skriver Banedanmark i en pressemeddelelse.
Arbejdet mellem Høje Taastrup og Roskilde løber frem til november. Mellem Ringsted og Slagelse arbejdes der frem til august.
- Det betyder dog, at kapaciteten på strækningerne er væsentligt nedsat, når trafik i begge retninger skal deles om et eller færre spor, og derfor vil togpassagerer kunne opleve ændringer i perioden fra april til november, lyder det fra Banedanmark.
I pinsen fra fredag aften 22. maj til og med søndag 24. maj indsætter DSB desuden togbusser mellem Ringsted og Slagelse på grund af nedrivning af en bro.
Fornyelsen indebærer udskiftning af slidte skinner, sporskifter og sveller på strækninger, mens der også venter en fornyelse af afvandingsanlæggene under skinnerne.
/ritzau/
