Mere end 30.000 spejdere og frivillige fra Danmark og udlandet ankommer lørdag til Hedeland Naturpark for at deltage i Nordens største spejderlejr.

Det skriver Spejdernes Lejr i en pressemeddelelse.

4000 af deltagerne er internationale og kommer fra 32 forskellige lande. De skal være i Danmark til 26. juli, hvor lejren lukker.

De mange spejdere får et område på størrelse med 188 fodboldbaner at boltre sig på. Spejderlejren svarer til Danmarks femtestørste by med eget lejrhospital, et supermarked og restauranter.

Det er fjerde gang, at Spejdernes Lejr løber af stablen. Første gang var i 2012, mens de mange spejdere senest blev samlet i 2022.

Alderen på deltagerne spænder bredt. Den yngste er to måneder gammel, mens den ældste deltager er en frisk person på 83 år. Gennemsnitsalderen er 13 år, mens 26 spejdere kan fejre 18-års fødselsdag under spejderlejren.

For at få det hele til at løbe rundt er der hentet hjælp ind i form af 3500 frivillige.

Nogle af dem skal lave mad til deltagerne. Spejderlejren oplyser, at maden på lejren primært er vegetarisk, og at der skal laves i alt 750.000 måltider.

Hvor mange af de måltider der er havregrød, er uvist. Men lejren oplyser, at der er købt knap syv ton havregryn til spejderne, som skal fortæres i løbet af den næste uge.

RITZAU