Fotojournalisten Oscar Scott Carl, som er ansat hos det grønlandske medie Sermitsiaq, har taget Årets Pressefoto.
Billedet er fra en demonstration i Nuuk mod USA's præsident Donald Trumps ytringer om at overtage Grønland.
Det oplyser Pressefotografforbundet.
Oscar Scott Carl modtog hæderen i Det Kongelige Bibliotek i København fredag eftermiddag med ordene:
- Grønland er ikke til salg.
Billedet blev taget 15. marts 2025.
Ifølge juryen, som er nedsat af Pressefotografforbundet, er billedet vigtigt for både nutiden og fremtiden.
- Det er taget ved den største demonstration i Grønlands historie, og grønlænderne på billedet står som ét folk - og de står sammen mod Trump, lyder det blandt andet i begrundelsen.
- Der er kun grønlandske flag, og det er, som om folket er en forlængelse af fjeldet i baggrunden og med stolthed og værdighed viser deres stemme for Grønland: "Vi er Grønland. Vi er ikke Danmark eller USA".
Lørdag åbner udstillingen Årets Pressefoto 2025 for publikum, som kan se billederne frem til den 9. august i Den Sorte Diamant i København.
Pressefotografforbundet blev stiftet i 1912 og er verdens ældste organisation for pressefotografer.
I 1974 begyndte Pressefotografforbundet at arrangere en årlig fotoudstilling, som hurtigt fik navnet Årets Pressefoto.
/ritzau/
