Se godt på midten af denne kurve: Derfor er arbejdskraft udefra en god forretning

Velfærdsstaten investerer i sine borgere i form af daginstitutioner, skole og uddannelse, hvorefter borgeren bliver skatteyder og et aktiv. Den investering slipper staten for, når borgere kommer tilrejsende og betaler skat fra dag ét.

I 2013 var daværende beskæftigelsesminister Mette Frederiksen og daværeende uddannelses-, forsknings- og innovationsminister Morten Østergaard på en inspirationstur til medicinalkoncernen Leo Pharma for at høre mere om behovet for at tiltrække mere højtuddannet, udenlandsk arbejdskraft. Behovet er der stadig, lyder det var økonomiske vismænd, Dansk Industri, Dansk Arbejdsgiverforening og Dansk Byggeri. Linda Kastrup

Alle vinder, ingen taber. Udenlandsk arbejdskraft er godt for velfærdsstaten, som fattes penge, hvis der skal være råd til klimatiltag, flere pædagoger, flere sygeplejersker og muligvis også tidligere pension til nedslidte.

Lørdag opfordrede Dansk Industri, Dansk Arbejdsgiverforening og Dansk Byggeri her i Berlingske til, at Danmark satser på udenlandsk arbejdskraft og dermed føjer milliarder til det nationale budget.