Sagsbehandler Henriette blev chikaneret: »Jeg blev kaldt so, luder, nazikælling«

Henriette Sommer var glad for sit arbejde som sagsbehandler på et jobcenter. Indtil en af dem, der skulle aktiveres, begyndte at chikanere hende på nettet. Hun endte med at gå rettens gang, og i denne uge blev manden idømt en bøde. Inden da nåede sagen at få voldsomme konsekvenser for Henriette Sommer.

Retten på Frederiksberg dømte i denne uge kontanthjælpsmodtager Kim Osbøl for chikane mod Henriette Sommer og nogle af hendes kolleger fra Jobcenter Lærkevej. Anne Bæk

En septemberdag 2017 begyndte snakken på Henriette Sommers kontor at handle om en kontanthjælpsmodtager, som var begyndt at skrive groft og chikanerende om hendes kolleger på nettet. De arbejdede sammen på Jobcenter Lærkevej i København.

Så fandt Henriette Sommer ud af, at der også stod noget om hende.