Rådhuspladsen i København er fyldt med mennesker, der er mødt op til demonstration til støtte for grønlænderne, viser tv-billeder.
I Danmark er der lørdag arrangeret demonstration i København, Aarhus, Odense, Aalborg og Esbjerg. I Grønland finder det sted i Nuuk.
Demonstrationerne kommer, efter at USA's præsident, Donald Trump, er kommet med gentagne meldinger om at ville overtage Grønland.
Ifølge Julie Rademacher, der er forperson for Uagut - Landsorganisation for Grønlændere i Danmark, sender demonstrationerne et vigtigt signal, selv om de formentlig ikke får direkte betydning for præsidentens ønsker og holdninger.
- Det er enormt vigtigt for os at vise resten af verdenssamfundet, at det her ikke kun er en kamp for Grønland. Det er også en kamp for frihed og demokrati, siger hun.
Fredag gentog Donald Trump sit budskab og sagde i øvrigt, at han overvejer at straffe lande, der ikke støtter op om hans ønske, med told.
Ifølge Trump har USA brug for Grønland af hensyn til national sikkerhed. Det har han udtalt flere gange.
Under lørdagens demonstration i København deltager flere danske politikere, herunder skatteminister Ane Halsboe-Jørgensen (S) og Københavns overborgmester, Sisse Marie Welling (SF).
Også Venstres politiske ordfører, Jan E. Jørgensen, og politisk ordfører i Enhedslisten Pelle Dragsted går på talerstolen i forbindelse med arrangementet.
Demonstrationen i København starter på Rådhuspladsen og bevæger sig herefter mod den amerikanske ambassade.
Også Mellemfolkeligt Samvirke er blandt arrangørerne af lørdagens demonstrationer.
Tim Whyte, der er generalsekretær i organisationen, befinder sig på Rådhuspladsen, da Ritzau taler med ham.
Han er "overvældet" af den store opbakning.
- Det, vi ønskede at vise, er, at vi er rigtig mange i rigsfællesskabet, der står sammen med Grønland lige nu, og det synes jeg i den grad, at vi har fået vist.
/ritzau/
