Prisbelønnet professor ville gerne hjælpe haltende smitteopsporing på benene, men blev afvist af Styrelsen for Patientsikkerhed

Der er langt mellem teoretiske fysikere, som har praktisk erfaring med at spore mennesker i katastrofesituationer, men Danmark har en. Han hedder Steen Rasmussen, og han vil gerne hjælpe Styrelsen for Patientsikkerhed med smitteopsporing. Det har han i syv måneder haft svært ved at få lov til, men efter Berlingskes henvendelse til Styrelsen for Patientsikkerhed er der pludselig hul igennem.

I otte måneder har professor Steen Rasmussen forsøgt at kontakte myndighederne, så han kan hjælpe med matematiske modeller til smitteopsporing, som ifølge ham overhovedet ikke fungerer. Men ingen tager telefonen. Ingen besvarer e-mail. Her ses han ved sit hjem i Mesinge på Fyn. Steen opholder sig meget i naturen i løbet af dagen, da det er et godt sted at tænke. Sophia Juliane Lydolph

»Aktindsigt?«

Professor ved Syddansk Universitet Steen Rasmussen synes ikke ligefrem, at ordet smager imødekommende, og hans ellers ganske begavede hjerne kan ikke forstå, hvorfor hans henvendelser til Styrelsen for Patientsikkerhed bliver behandlet som en aktindsigt.