Et stort sikkerhedsopbud kommer til at præge København, når der onsdag og torsdag afholdes EU-topmøder i den danske hovedstad.

De danske myndigheder får hjælp fra udlandet både i form af antidronesystemer og politi i forbindelse med topmøderne.

EU-topmøderne afholdes, efter at flere droner den seneste uge har skabt problemer ved danske lufthavne.

Nedenfor kan du se, hvilke lande der bidrager til sikkerheden, og hvilken type hjælp de sender til Danmark i forbindelse med EU-topmøderne:

* Frankrig: Sender antidronekapaciteter i form af en militærhelikopter af typen Fennec og et hold på 35 personer, der skal varetage antidroneopgaver.

* Sverige: Udlåner antidronesystemer i forbindelse med selve EU-topmøderne samt "en håndfuld kraftige radarsystemer", der ifølge Sveriges statsminister, Ulf Kristersson, udlånes "i en periode".

Desuden sender Sverige blandt andet motorcykelbetjente og bombehunde til København i forbindelse med EU-topmøderne.

* Norge: Sender politibetjente til København.

* Tyskland: Sender antidronekapaciteter i form af cirka 40 soldater, der skal hjælpe med at overvåge, identificere eventuelle droner og forsvare København mod droner under og i dagene efter EU-topmøderne.

* Nato: Sender et samlet bidrag i form af antidronekapaciteter. Det er uklart, hvad dette dækker over.

* Ukraine: Har tilbudt ekspertise til at styrke Danmarks antidroneforsvar.

Kilder: Forsvarsministeriet, Frankrigs forsvarsministerium, Sveriges politi, Reuters.

/ritzau/