Stormen Pia, der torsdag ramte Danmark, har ført til væltede træer, lukkede broer og aflyste tog.

Nedenfor kan du blive klogere på, hvordan trafikken fredag er påvirket:

* På E47 Helsingørmotorvejen er et spor spærret i sydgående retning mellem Espergærde og Kvistgård. Det skyldes væltede træer.

* Kronprins Frederiks Bro er helt spærret på grund af stormen.

* Der er ingen tog mellem Lunderskov og Esbjerg frem til fredag klokken 12. Fredag morgen kører der togbusser mellem Esbjerg og Kolding.

* Der kører ingen tog mellem Vejle og Struer frem til klokken 12 fredag.

* Der er færre tog mellem henholdsvis Aarhus H og Aalborg samt Fredericia og Aarhus H frem til et ukendt tidspunkt fredag morgen.

* Der kører ingen tog mellem Holbæk og Kalundborg. Hvornår togdriften forventes genoptaget, oplyses ikke.

* Der kører færre tog mellem København og Holbæk. Det vides ikke, hvornår togdriften ventes at være normal.

* Arriva har indstillet togdriften på en række strækninger frem til fredag omkring 12.00. Det drejer sig om følgende strækninger:

- Esbjerg-Tønder.

- Esbjerg-Skjern-Herning.

- Varde-Nørre Nebel.

- Struer-Aarhus via Herning og Silkeborg.

- Struer-Thisted.

- Struer-Aarhus via Viborg og Langå.

- Herning-Vejle.

- Odense-Svendborg.

* Arriva indsætter togbusser i det omfang, det er muligt.

* Movia har også indstillet togtrafikken på en række strækninger. Klokken 09 fredag morgen vil trafikselskabet komme med en opdatering.

* Indtil da er det i Region Sjælland Østbanen, Tølløsebanen, Odsherredbanen, og Lollandsbanen, hvor al togdrift er indstillet.

* I Region Hovedstaden er driften på Nærumbanen, Frederiksværksbanen, Lille Nord, Hornbækbanen og Gribskovbanen indstillet.

* Der er også ændringer på S-togene. De fleste tog afgår fredag morgen før tid, mens C-toget kører med færre afgang.

Kilder: Vejdirektoratet, DSB, Arriva og Movia.

/ritzau/