Ministeren for samfundssikkerhed og beredskab, Lisbeth Bech-Nielsen (SF), følger de seneste cybersikkerhedshændelser tæt.

Meldingen kommer efter, at teleselskabet 3 Danmark fredag oplyste, at uvedkommende kan have haft adgang til fornavn, efternavn og adresse på op mod 400.000 privatkunder.

- Myndighederne er i tæt dialog med det relevante selskab, siger minister Lisbeth Bech-Nielsen.

Lørdag oplyser pressevagten ved 3 Danmark, at man endnu ikke ved, hvor mange privatkunder der er berørt.

Uvedkommende har ifølge 3 Danmark ikke adgang til privatkundernes oplysninger længere, da adgangen er blokeret, lyder det.

Ifølge 3 Danmark indebærer sikkerhedshændelsen efter al sandsynlighed ikke nogen risiko for kunderne.

Onsdag blev der fundet sikkerhedshuller i et af verdens mest udbredte programmeringssprog bag hjemmesider, webshops og portaler, der går under navnet PHP.

Flere hjemmesider måtte derfor lukkes ned, mens hullet i sikkerheden blev lappet.

3 Danmark understreger, at sikkerhedshændelsen ikke er relateret til sikkerhedshullerne ved PHP.

De nyopdagede sikkerhedshuller i PHP er gået ubemærket hen i mange år og blev kun opdaget ved hjælp af kunstig intelligens, AI.

Torsdag oplyste Dansk Industri, at der var mindst 28.000 danske hjemmesider, der endnu ikke var blevet opdateret efter fundet af sårbarheder i programmeringssproget PHP.

Den nyeste analyse fra fredag klokken 10.52 viser dog, at det drejer sig om omkring 21.300 danske hjemmesider.

Ifølge minister Lisbeth Bech-Nielsen skal der gøres mere for at hjælpe organisationer, myndigheder og virksomheder.

- Når Danmark er et af verdens mest digitaliserede lande, skal sikkerheden følge med.

- Vi skal have cybersikkerhed op i et helt andet gear, siger hun.

RITZAU