Det er en af Grønlands markante personligheder, der i skikkelse af politiker og forfatter Aqqaluk Lynge fylder 75 år den 12. oktober.

I 1978 var han med til at stifte det venstreorienterede politiske parti Inuit Ataqatigiit. Partiet sidder i dag i Grønlands regering sammen med Siumut.

Han sad selv som medlem i det grønlandske Landsting fra 1983-95.

Inden hans politiske karriere tog fart, blev han uddannet som socialrådgiver i København i 1976.

Efter at have færdiggjort sit studie flyttede han tilbage til Grønland.

Aqqaluk Lynge har langt fra blot slået sit navn fast i det grønlandske. Han har markeret sig som en stærk international stemme for inuitternes rettigheder i hele verden.

Indtil han gik på pension i 2018, var Aqqaluk Lynge gennem 38 år en del af ledelsen for Inuit Circumpolar Council (ICC). En stor del at årene var han præsident for organisationen, der repræsenterer 180.000 inuitter i Grønland, Canada, USA og Rusland.

Hans stålsatte virke i organisationen har gennem hans liv indbragt ham et hav at hæderstitler.

I 2004 tildelte dronning Margrethe ham ridder af Dannebrogordenen af 1. grad.

Da rektoren for det amerikanske Dartmouth College i 2012 udnævnte Aqqaluk Lynge til æresdoktor for universitet, fremhævede han inuitforkæmperens ikkevoldelige metoder til at opnå rettigheder for inuitter og andre oprindelige folk.

I den forbindelse blev han både sammenlignet med den amerikanske borgerrettighedsforkæmper Martin Luther King og det indiske fredsikon Mahatma Gandhi.

I 2021 kunne Aqqaluk Lynge skrive endnu en hæderstitel på cv'et. Denne gang fra inuitforkæmperens nuværende hjemby, Nuuk, da universitetet Ilisimatusarfik gjorde Lynge til æresdoktor for netop sit arbejde for det grønlandske folk både nationalt og internationalt.

Ud over sit politiske virke kan fødselaren også skrive forfatter, journalist og filminstruktør på sit omfattende cv.

Selvom Aqqaluk Lynge er gået på pension, har han flere gange markeret sig i samfundsdebatten de seneste år.

For eksempel opfordrede han danskerne og grønlænderne til at rykke tættere sammen, da USAs daværende præsident, Donald Trump, i 2019 ytrede ønske om at købe Grønland.

/ritzau/

Få borgerlige råd fra Tom Jensen

I nyhedsbrevet »Borgerlingske« giver ansv. chefredaktør Tom Jensen hver uge sit bud på, hvad borgerlige danskere med fordel kan interessere sig for lige nu.

Jeg giver hermed tilladelse til, at Berlingske sender mig nyhedsbreve. Jeg bekræfter desuden, at jeg er over 13 år, og at Berlingske Media A/S må opsamle og behandle de anførte personoplysninger til det ovennævnte formål. Berlingske Medias nyhedsbreve kan indeholde invitationer til arrangementer, tilbud på abonnementer og annoncer fra tredjeparter. Dine oplysninger kan blive delt med tredjepart. I vores privatlivspolitik kan du læse mere om tredjeparter, og hvordan du tilbagetrækker dit samtykke.