Kong Frederik og dronning Mary deltager ved statsbegravelsen for Norges kong Harald i Oslo Domkirke 9. september.

Det meddeler det danske kongehus søndag.

Det betyder, at det danske kongepar må udskyde et planlagt statsbesøg i Belgien. Det skulle have fundet sted 8. til 10. september.

Statsbesøget gennemføres på et senere tidspunkt.

Om andre medlemmer af den danske kongefamilie deltager i begravelsen af kong Harald, vil blive meddelt på et senere tidspunkt, fremgår det af meddelelsen fra kongehuset.

Kong Harald - som var grandfætter til Danmarks dronning Margrethe - døde fredag morgen klokken 06.35 på Rikshospitalet i Oslo, hvor han havde været indlagt siden 17. august.

Han blev 89 år.

Kong Haralds båre blev overflyttet fra Rikshospitalet til kongeslottet fredag aften. Siden har den stået i slottets røde salon, fremgår det af en meddelelse fra det norske kongehus.

Mandag klokken 16.00 flyttes båren til slotskapellet, hvor en privat ceremoni finder sted.

Her deltager blandt andre kong Haralds børn, der også tæller den nye konge, Haakon, samt dronning Mette-Marit og Haralds enke, dronning Sonja.

Fra tirsdag klokken 16.00 bliver slotskapellet åbnet for offentligheden, så enhver, der ønsker det, kan gå langsomt forbi båren og tage en sidste afsked med kongen.

Når kong Harald skal begraves 9. september, bliver kisten fragtet i begravelsesoptog fra kongeslottet til Oslo Domkirke.

Her deltager familie, repræsentanter fra det offentlige Norge og gæster fra ind- og udland, blandt dem kong Frederik og dronning Mary.

Efter gudstjenesten i domkirken følger en ny og meget mindre procession kisten til Akershus slottskirke, hvor der venter en privat ceremoni.

Den er som udgangspunkt for familien, europæiske kongelige og nogle få repræsentanter fra det officielle Norge.

Kong Haralds sidste hvilested bliver i det kongelige mausoleum på Akershus Slott i Oslo. Det er det officielle gravkapel for det norske kongehus.

RITZAU