Forskere ser regulering og efteruddannelse som løsning på den digitale tids læringskrise
Lektor Aida Bikic er enig med statsministeren i, at unges skærmbrug er en medvirkende faktor i læringskrisen.

Lektor Aida Bikic er enig med statsministeren i, at unges skærmbrug er en medvirkende faktor i læringskrisen.

Unges brug af skærme, sociale medier og forstyrrelser fra telefonen er en medvirkende faktor i det, som af flere fagfolk er blevet kaldt en læringskrise, efter offentliggørelsen af Pisa-undersøgelsen tirsdag.
Det siger forsker i børns trivsel og skærmbrug ved Syddansk Universitet (SDU) Aida Bikic.
- For at vende udviklingen skal man reducere den digitale indlæring og begrænse det hurtige indhold på platformene. Det er godt, at skolerne arbejder hen imod en mere analog undervisning, siger Bikic, der er psykolog og lektor på SDU.
Pisa er en international undersøgelse af 15-åriges kompetencer. Tirsdag udkom undersøgelsen for danske folkeskoleelever.
Den viste blandt andet, at andelen af lavtpræsterende skoleelever er fordoblet på ti år.
Omkring 28 procent af eleverne scorede bundkarakter i matematik, og mere end 29 procent gjorde det samme i forhold til læseevner.
I en skriftlig kommentar tirsdag fremhævede statsminister Mette Frederiksen (S) mobiltelefoner som en stor synder.
Ifølge Aida Bikic er der tre faktorer, som har betydning for, at skærmene påvirker elevers koncentration og indlæring.
- Der er elevernes høje skærmtid i skolen, da man ved, at det, man læser fra en skærm, ikke indlæres på samme måde.
- Børn og unges koncentrationsevne er ifølge forskning blevet dårligere. Langtidsstudier peger på, at det kan være sociale mediers korte formaters skyld, siger hun.
Den tredje faktor er telefonens tilgængelighed.
Pisa-undersøgelsen viste, at 36 procent af eleverne havde en oplevelse af at blive forstyrret af deres telefon, hjemmesider eller apps i de fleste eller i hver naturfagstime.
- Også telefoner i tasken eller adgangen til den forstyrrer, for man bruger en del kognitiv energi på ikke at tjekke den. Forskning viser, at man præsterer dårligere, hvis man har telefonen tæt på sig, siger Aida Bikic.
Jesper Tække er lektor i medievidenskab på Aarhus Universitet og forsker i sociale medier og kunstig intelligens.
Ifølge ham prioriterede man ikke at efteruddanne lærere i mediepædagogik, da man lavede skolereformen og fjernede læreres forberedelsestid, mens der var, hvad han kalder "en medierevolution".
Derfor mener han, at lærere nu skal efteruddannes i tidssvarende mediepædagogik.
- Jeg argumenterer for en klassisk dannelse, hvor man lærer eleverne at styre sig selv og være på vagt. Man skal blandt andet lære i skolen at slå sine notifikationer fra, at man ikke kan multitaske, og hvordan man er gode venner på nettet, siger han.
Pisa-undersøgelsen gennemføres af Organisation for Economic Co-operation and Development (OECD), som er en international organisation.
RITZAU