For 20. år i træk slukkes lyset rundt omkring i verden i en time lørdag aften for at vise støtte til planeten og skabe opmærksomhed om miljømæssige problemer.

Bevægelsen kaldes Earth Hour, og det er WWF Verdensnaturfonden, som står bag.

Arrangørerne opfordrer alle borgere, virksomheder og andre aktører til at slukke lyset mellem klokken 20.30 og 21.30 lørdag aften lokal tid.

I år opfordres der endvidere til, at man bruger en time i løbet af dagen på at gøre noget godt for naturen.

WWF Verdensnaturfonden foreslår, at det kan være at lave et bæredygtigt måltid, plante en hjemmehørende art eller samle affald i naturen.

Af bæredygtige måltider nævnes en bolognese med linser, muslingesuppe eller grillet blæksprutte.

Earth Hour begyndte i Sydney i Australien i 2007. Her slukkede over 2,2 millioner mennesker lyset i en time for at vise den daværende regering, at befolkningen var bekymret for klimaforandringer.

Siden har bevægelsen spredt sig til hele verden og fra 2023 er der også blevet opfordret til at bruge en time på at gøre noget positivt for Jorden.

I 2023 blev der registreret 410.000 timer, mens antallet af registrerede timer til fordel for Jorden nåede over tre millioner i 2025.

I år har den danske del af WWF Verdensnaturfonden et mål om at nå op på 2000 donerede timer.

Det fremgår af organisationens hjemmeside, hvor man også kan tilmelde sig.

Tidligere år er lyset også blevet slukket i forbindelse med Earth Hour ved kendte vartegn som Eiffeltårnet i Paris, kristusstatuen Cristo Redentor i Brasilien og Operahuset i Sydney.

I New Zealand, hvor det lørdag morgen dansk tid er aften lokal tid, er lyset blevet slukket ved vartegn på tværs af hele landet. Det skriver nyhedsbureauet dpa.

Det gælder blandt andet ved Sky Tower og Harbour Bridge i Auckland og parlamentet i Wellington.

/ritzau/