Dyreetisk Råd vil have forbudt udsætning af fasaner til jagtformål
Flere organisationer vil have sat en stopper for opdræt og udsætning af en million fasaner om året i naturen.

Flere organisationer vil have sat en stopper for opdræt og udsætning af en million fasaner om året i naturen.

Der opdrættes og udsættes cirka en million fasaner om året til jagt i den danske natur, men nu vil flere organisationer have det forbudt.
Det skriver DR.dk.
Kravet kommer fra Det Dyreetiske Råd, der rådgiver regeringen om dyreetik og dyrevelfærd, samt Danmarks Naturfredningsforening og Dyrenes Beskyttelse.
- Problemet er, at man opdrætter fasaner til det ene formål at få lov til at skyde dem, siger formand for Det Dyreetiske Råd Bengt Holst til DR.
Hos Danmarks Jægerforbund er man modstander af et forbud og står på mål for den måde, opdræt og udsætning foregår på i Danmark.
- Hvis jeg skulle vælge mellem at være en kylling, der er produceret konventionelt, og så en fasan, så ville jeg til hver en tid vælge at være fasan, siger Niels Søndergaard, der er chef for vildtforvaltning og interessevaretagelse i jægernes forbund, til DR.
Han peger på, at fasanjagt både giver penge til lodsejerne, mere biodiversitet og gode naturoplevelser.
Fasanen er oprindeligt en invasiv art, der er kommet hertil fra Asien, skriver DR.
Siden 1870'erne har der været udsat fasaner i den danske natur til jagtformål.
Niels Kanstrup, der er lektor emeritus ved Aarhus Universitet, har forsket i udsætning af vildt.
Han kalder fasanjagt "put-and-take" og peger på, at over halvdelen af de udsatte fasaner dør af andre årsager end jagt i løbet af det første år.
De opdrættede fasaner har ifølge forskeren ikke de nødvendige evner til at overleve i naturen.
RITZAU