Døde havfugle ved Danmarks kyster skal indsamles og obduceres efter flere tilfælde af massedød blandt havfugle de senere år.

Det skriver Dansk Ornitologisk Forening, DOF Birdlife, i en pressemeddelelse.

Registreringen af de døde havfugle sker i samarbejde med Aarhus Universitet, der leder et projekt, der skal kaste lys over omfanget af fugledøden på havet.

DOF vil mobilisere en større skare af frivillige ornitologer, som skal gå på udvalgte kyststrækninger for at finde de døde havfugle, der er skyllet i land.

Foreningen peger blandt andet på ændringer i havets økosystem og deraf følgende fødemangel som en af årsagerne bag fugledøden på havet.

- Mange arter af havfugle står over for mange udfordringer i disse år, og alarmklokkerne lyder, fordi føden af fisk for især alkefugle er forsvundet i foruroligende grad.

- Dertil kommer trusler som industrifiskeri, forurening med plastik og efterladte fiskeredskaber, lyder det fra Simon Christiansen i pressemeddelelsen.

Han er leder af Skagen Fuglestation og tovholder i projektet med indsamling af døde havfugle for DOF.

Det konkrete projekt i samarbejde med Aarhus Universitet går under navnet Seabirds Under Pressure - havfugle i nød.

Projektet indebærer, at døde havfugle undersøges for miljøfarlige stoffer og effekterne af forurening og marint affald.

Den ornitologiske forening understreger blandt andet, at plastik er fundet i maverne på døde havfugle.

Foreningen henviser til en undersøgelse fra Miljøstyrelsen, hvor den overordnede konklusion var, at der blev fundet plastik i cirka fire ud af fem døde mallemukker, som var blevet indsamlet.

Havfuglen af arten mallemuk har en tilbøjelighed til at spise affald, der driver rundt i havet.

Derfor udgør plastikforurening et problem for havfuglene og derudover også andre arter, der søger føde i havoverfladen.

/ritzau/