Et udbrud af kvægsygdommen bovin virus diarré (BVD) har ramt tre besætninger i Esbjerg Kommune.

Det skriver Styrelsen for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri i en meddelelse.

Danmark har haft sygdomsfri status i EU for virusset siden 2022, men den suspenderes nu med fundet af sygdommen.

Det betyder dog ikke, at Danmark har mistet mærkatet som sygdomsfri, der giver en række fordele for erhvervet i forhold til eksport og samhandel.

- Vi har en mulighed i EU for, at Danmark kan beholde sin status som BVD-fri. Men det kræver, at vi "indhegner" sygdommen i Esbjerg Kommune, hvor den fri status bliver suspenderet i en to måneders periode fra 31. marts til 31. maj, mens resten af landet bevarer sin BVD-fri status, forklarer veterinærdirektør Charlotte Vilstrup Castle i meddelelsen.

BVD er en smitsom virussygdom, der angriber kvæg, men som også kan angribe får og lam.

- Sygdommen kan ikke smitte mennesker, men der er tale om en alvorlig, smitsom kvægsygdom, hvor køerne kan få en akut infektion med blandt andet feber, diarré, aborter og nedgang i mælkeydelse, skriver styrelsen og tilføjer:

- Hvis en drægtig ko bliver smittet i den første del af drægtigheden, kan den føde en kronisk inficeret kalv, som kan sprede store mængder BVD-virus gennem hele dens levetid.

For at smitten ikke spredes, opfordres kvægejere til at give deres smittebeskyttelse et 360-graders servicetjek, lyder det.

Det handler ifølge Charlotte Vilstrup Castle blandt andet om at sikre, at de personer, der kommer ind i besætningen, skifter sko og tøj, inden de går ind til dyrene, og at de ikke kommer direkte fra en anden besætning.

/ritzau/