Den danske forhandler Diesel Motor Nordic har accepteret at betale en million kroner i bøde for sin rolle i en sag, hvor den sammen med den tyske motorproducent Deutz AG har overtrådt konkurrencereglerne.

Den ulovlige adfærd indebar, at DSB betalte overpris for reservedele og påvirkede togtrafikken i Danmark til gene for passagererne.

Det skriver Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen i en pressemeddelelse.

- Sammen med Deutz forhindrede Diesel Motor Nordic en konkurrent i at få adgang til de unikke reservedele, der var nødvendige for at renovere IC3-tog.

- De to virksomheder tvang derved DSB til at købe reservedelene til en højere pris hos Diesel Motor Nordic. Den ulovlige adfærd betød, at flere tog var ude af drift i længere tid end nødvendigt til gene for togpassagererne, siger vicedirektør Tine Rønde i meddelelsen.

Sagen har stået på i mere end et årti.

I juni 2013 afgjorde Konkurrencerådet, at Deutz AG havde nægtet at levere reservedele til IC3-togene og hindret parallelimport af reservedele efter aftale med sin forhandler i Danmark - Diesel Motor Nordic.

Dermed overtrådte Diesel Motor Nordic forbuddet mod konkurrencebegrænsende aftaler i både dansk og europæisk lovgivning.

Både i 2013 og 2021 blev afgørelsen stadfæstet af først Konkurrencenævnet og siden i Sø- og Handelsretten.

Sagen blev anket videre til Østre Landsret, som i 2023 hjemviste sagen til fornyet behandling hos konkurrencemyndighederne.

Den dom ankede Konkurrencerådet til Højesteret, der i 2024 slog fast, at de to virksomheder havde overtrådt konkurrenceloven.

Spørgsmålet om sanktion mod Deutz AG afventer fortsat afgørelse ved domstolene.

/ritzau/